čtvrtek 24. února 2011

Britský vědec varuje před solární bouří
Británie musí zlepšit havarijní plánování pro sluneční bouře, nebo bude čelit kosmickému počasí, které přivede zemi do mrtvého bodu ( blackout ), varoval hlavní britský vládní vědec.

Zvýšené používání technologií učinilo Anglii zranitelnou vůči projevům kosmického počasí, řekl dnes profesor John Beddington na konferenci American Association for the Advancement of Science ve Washington DC.

Elektrické transformátory, elektrické kabely a ropovody, stejně jako mobilní telefony, GPSa další satelitní technologie jsou ohroženy v případě sluneční bouře, která se objeví pravděpodobně až slunce přejde do své nejvyšší aktivity v 11ti letém cyklu, což nastane v roce 2013.

„Jednal jsem o tom na úřadu vlády s tím, že tato agenda musí mít vyšší prioritu,“ řekl deníku The Times.

"A to se stalo. Poukázal jsem na to, že se jedná o závažný problém. Přesouváme se totiž v příštích dvou letech na vrchol slunečního cyklu."

„Je zde analogie s vulkanickým popelem“, pokračoval. „Je to přírodní jev, který má určitou frekvenci. Mohli jsme studovat možnosti rozkladu vulkanického popela, vzhledem k velké četnosti erupcí na Islandu, a to jsem neudělali.“

"Musíme se poučit z této zkušenosti," dodal. "Jednalo se o přírodní jev, u kterého se nepředpokládalo že by mohl způsobit tak velké problémy. Kosmické počasí by mohlo být podstatně více problematické, proto musíme být připraveni."

S tím, jak sluneční aktivita stoupá, míří více erupcí elektromagnetického záření a nabitých částic přímo k zemi. Planeta je chráněna svým magnetickým polem, ale satelity GPS mohou být poškozeny. Minulý týden silné sluneční erupce narušily rádiové komunikace a přinutili některé letecké společnosti k přesměrování letů z polárních oblastí.

Americká vláda odhaduje, že v nejhorším případě by mohla sluneční bouře připravit světovou ekonomiku až o 2 biliony dollarů.

zdroj: http://www.dailytelegraph.com.au
překlad: Jan Srp

Žádné komentáře:

Okomentovat