Krteň
Románský kostel sv. Jana a Pavla je zmiňovaný jako farní kostel v roce 1352. Ves je zmiňována v roce 1434 jako majetek českých králů. Během třicetileté války byla vesnice do základů zlikvidována švédskými vojsky, která táhla na Prahu s cílem uloupit sbírky Rudolfa II. a dovézt je do Švédska což se jim podařilo. Vesnice už poté nebyla obnovena a v roce 1667 byl kostel s hřbitovem připojen k Chrášťanům. Roku 1890 byl kostel přestavěn novorománsky podle návrhu A. Živného. Potom byla klenba nahrazena kazetovým stropem, severní loď zvýšena a věž přestavěna.
A jak to tam vypadá dnes?
Kostel je z vnějšku opraven a velmi dobrém stavu, jak to vypadá vevnitř, kde se mimochodem nacházejí vzácné fresky restaurované v roce 1952, kdoví. Nikde sem nenašel žádnou informaci o tom, že by byl kostel někdy zpřístupněn ani že by se v něm konali bohoslužby. Na celém hřbitově je necitlivě položený nový chodník. U kostela je barokní socha světce s uřezanýma rukama a obličejem. S takovou devastací sochy jsem se ještě nesetkal. O soše jsem nenašel žádné informace. Na stráni u kostela bylo vysázeno pár nových stromů a postaveno něco velmi zajímavého. Na plácku naproti kostelu kdosi postavil kamenný stůl, ze třech kusů balvanů, který přesně odpovídá pohanskému oltáři.
Krt byl podle Erbena jedním z předních západoslovanských bohů, který byl bohem slunce a úrody. Podle názvu tedy můžeme usuzovat, že původní pohanská svatyně jež zde stála, byla zasvěcena jemu. Kronikář Krolmus uvádí že za starodávna zde bylo „význačené místo kultovní“.
Srp
neděle 25. dubna 2010
pátek 23. dubna 2010
Kostel sv. Jiří a Mohyla v Rudné - Dušníkách
Pseudorománský kostel z počátku dvacátého století, jehož osud je již pravděpodobně zpečetěn. Praskliny ve zdech jsou ze všech stran. Kostel stojí na vrcholu pohanské mohyly, snad slovanské? Na jeho místě stálo od dob christianizace, pravděpodobně již několik kostelů, všechny se ale záhadně rozpadali, stejně tak jako tento. V roce 1904 těsně než se začal budovat byl po stržení předchozího kostela proveden průzkum při kterém se potvrdilo že kopec je umělého původu, tedy člověkem (?) vytvořená stavba.
Stavbu jsem obešel se syderickým kyvadélkem, které na severovýchodní straně vykazovalo velmi vysokou aktivitu. Centrum proudící energie se zřejmě nachází v prostoru kolem oltáře, jako je to ostatně u většiny kostelů, postavených na místě původních pohanských svatyň. To že se kostely na Mohyle v Dušníkách rozpadají není způsobeno tím, že stojí na energetickém
bodě, ale tím že již na jedné stavbě stojí. Takže zde máme stavbu, která stojí na střeše jiné
stavby skrze kterou proudí zemská energie a tato parasitující stavba ji navíc nenechává volný
průchod a blokuje ji.
Všechny kříže postavené na místech na kterých proudí ze země energie ji blokují, res. je to jejich účel a z toho důvodu tam byli záměrně postaveny. Samozřejmě energii nemohou zablokovat úplně, pouze jí tlumí. Například na Svaté Hoře u Příbramy, Velízu či Tetíně je
navzdory křížům energie tryskající ze země ohromná a pocítí ji i jinak nevytrénovaný člověk.
Takových míst je samozřejmě spousta, jenže na tomto nebyla původní stavba odstraněna, nebo alespoň jak vidno, tak rozhodně ne celá. Nějaká malá svatyňka na Mohyle jistě mohla stát.
Osobně by mě zajímalo, zda se někde na našem území nachází něco podobného, tedy kostel stojící na mohyle. Místo střeží dole před brankou na kříži přibitý oxeroxovaný kristus. Ne, nežertuji, ostatně z fotek je to i patrno. Na kříží visí ofocený kristus vytištěný na plotru a to ještě v nevalné kvalitě.... V případě, že by se při svém druhém příchodu teleportoval Kristus právě sem a uviděl tuto konzumněkřesťanskou pseudomodlu……..jistě by spustil Apokalypsu.
Cestou na autobus jsem před vjetnamským obchodem s potravinamy potkal skupinku mládeže
( nesoucí si krabičáky a plechovková europiva ) a vyslechl
následující:
- kam deme?
- na mohylu
- kde to je?
- u kostela vole
Kolem kostela je porost vysekaný a je tam vidět ze všech stran. Co je tam asi táhne?
Jan Srp
Veškeré fotografie z mé návštěvy tohoto zajímavého místa naleznete zde:
neděle 18. dubna 2010
Eyjafjallajökull
Protože někteří tvrdí že je to nevyslovitelné, tak by bylo dobré se to jméno naučit vyslovovat, neboť na dlouhou dobu se bude objevovat ve všech světových médiích. Eyjafjallajökull hrozí ekologickou katastrofou. Eyjafjallajökull je nebezpečný, toxický, představuje vážné zdravotní rizika a vždycky to byla předzvěst daleko horších katastrof.
Eyjafjallajökull. Islandská sopka pod horským ledovcem už běsnila v letech 920, 1612, 1821-1823. Všechny předchozí erupce byli předzvěstí mnohem silnější sopečné aktivity Eyjafjallajökullova souseda, vulkánu Katla, který podle vulkanologů může začít řádit od jednoho do dvou let. Eyjafjallajökull, kerý má průměr kráteru necelé 4 kilometry je proti Katle, jež má 10 kilometrů v průměru, trpaslík..
Během poslední Eyjafjallajökullovi erupce z něj létal jedovatý popel přerušovaně 2 roky. Jestliže už po třech dnech je uzavřená značná část Evropského vzdušného prostoru, tak co se asi bude dít, až to bude trvat několik měsíců? A co se stane až se probudí Katla?
V prvních 24 hodinách po erupci – během 13 a 14 dubna, když sopka prorazila 200 metrovou vrstvu ledu, 29 000 letů z Evropy a do Evropy bylo zrušeno. V sobotu přibylo dalších 16 000 ( z 22 000 plánovaných ) . Popel který létal až 10 km vysoko obsahuje částice skla, písku a hornin představuje vážnou hrozbu pro letecké motory, které vyřadí z provozu jedna dvě. Ekonomické ztráty se budou brzo pohybovat v řádech stovek milionů eur denně. Jen Ruzyňské letiště má momentálně ztráty nějakých 12 milionů za den.
25% sopečného popela se skládá z částic, které jsou menší než 10 mikronů. Ty se dostanou hluboko do plic a způsobí tam pořádnou neplechu. Je možné že letošním letním módním hitem se stanou ústní roušky. Anebo v rámci snižování počtu obyvatel naší planety, nebude o těchto nebezpečích informováno. Během posledního Eyjafjallajökullova řádění pochcípali na Islandu a v Anglii tísíce kusů dobytka. A to v letech 1821 – 1823 nebyla Anglie a Island z nějakých 80ti procent závislá na letecké dopravě. Krom toho pokud bude sopka řádit v řádu měsíců, tak neřád v atmosféře bude bránit slunečním paprskům, dojde ke snížení teploty a značným ztrátám na zemědělské úrodě. Ceny potravin začnou raketově stoupat a přijde skutečná krize, a to nejen ekonomická. Pokud se probudí Katla,…přijde Apokalypsa:).
Srp
středa 14. dubna 2010
Odhalení Kocoura Mikeše
http://zpravy.idnes.cz/romove-chteji-emigrovat-do-vatikanu-i-kvuli-rasistickemu-mikesovi-1d8-/domaci.asp?c=A100414_151218_domaci_abr
http://domaci.ihned.cz/c1-42538760-josef-lada-rasistou-romskemu-sdruzeni-se-nelibi-kocour-mikes
Rozum zůstává opravdu stát. Pokud užíváte facebook, můžete Mikeše podpořit zde:
http://www.facebook.com/group.php?v=wall&gid=127154915507
neděle 11. dubna 2010
Měšťanský pivovar v Poličce
O víkendu jsem v Táboře ochutnal velmi dobré pivo z Poličky.
http://www.pivovar-policka.cz
" Vyráběno původní technologií podle receptu sládka Františka Bittnera s použitím studniční vody, žateckého poloraného červeňáku a nejkvalitnějšího sladu, s kvašením a zráním studenou cestou ve spilkách a ležáckých sklepích, vyhloubených v opukovém masívu. Jejich konstantní vlhkost a teplota zaručují neměnný a individuální charakter tradičního poličského piva."
Velice doporučuji ležák Záviš. Je to pivo které se vyrábí tradičním způsobem, tj. z vody, ječného sladu, cukru a chmele. Ne jako mainstreamové močky Gambrinus, Staropramen, Velkopopovický Kozel, Krušovice a všechny pivovary spadající pod křídla koroporátů, kteří vyrobí močku z vody, pivní esence a granulí a potom to prodávají pod názvem pivo.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)